ATAYURT'TAN ANADOLU'YA.

Doğu Anadolu’da ’Orta Asya’yı yaşatan Kırgızlar’ın kültür şöleninin altıncısı yapıldı. Rengarenk giysileriyle yöre kadınları ve yayladaki davetliler, halk oyunları ve yöre ezgileriyle dolu bir gün geçirdiler.


Kırgızlar Erciş’te buluştu, geleneklerini yaşattı.


Kalpleri birleştiren 6. Ulupamir Kültür Şöleni coşku içerisinde gerçekleşti
Van’ın Erciş ilçesi Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız asıllı Türk vatandaşlar tarafından düzenlenen 6. Ulupamir Kültür Şöleni coşku içerisinde gerçekleştirildi. İlçeye 25 kilometre uzaklıkta bulunan ve Kırgızlar’ın yaşadığı Ulupamir köyünde, Pamir Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği (PAMİR-DER) tarafından organize edilen kültür şöleni, atlı birliklerin misafirleri yolda karşılamasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, şölenin açılış konuşmasını yapan Pamir-Der Genel Başkanı Kasımbeg Varol, amaçlarının birlik ve beraberliği pekiştirmek olduğunu söyledi. Türk dünyasının bir parçası olan ve geleneksel hale getirdikleri Ulupamir Kültür Şöleni’nin bölge halkının desteğiyle yıllar geçtikçe güçlendiğini anlatan Varol, “Ülkemizin şirin bir parçası olan Erciş’in Ulupamir köyünden dünyaya birlik ve beraberlik mesajı veriyoruz” dedi. Van Vali Yardımcısı Osman Ahsen ise yaptığı konuşmada, 30 yıla yakın bir zamandır ülkemize yerleştirilen Kırgız Türkleri’nin artık misafirlikten çıkarak ülkenin birer vatandaşı olduğuna dikkat çekti ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, Ulupamir’de yaşayan insanların, Türkiye’nin Kırgızistan ve Orta Asya ile olan kalbi bağlantıların oluşmasına ışık tuttuğunu belirtti. Kırgızistan İstihdam ve Göç Bakanı Muhtarbeg Umrakonov ise konuşmasında Kırgızistan devleti ve hükümeti adına Türk kadeşlerine selamlarını iletti.

Kırgızistan’dan gelen bir gurup öğrencinin komuz ve yöresel kıyafetler içinde sergiledikleri oyunlar davetliler tarafından çok beğenildi ve büyük alkış aldı.Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !